𝐕é𝐠𝐞𝐭 é𝐫𝐧𝐞𝐤 𝐚 𝐧𝐚𝐠𝐲𝐨𝐛𝐛 𝐦𝐮𝐧𝐤á𝐥𝐚𝐭𝐨𝐤, 𝐦á𝐫 𝐧𝐞𝐦 𝐤𝐞𝐥𝐥 𝐳𝐚𝐯𝐚𝐫𝐨𝐬 𝐯í𝐳𝐫𝐞 𝐬𝐳á𝐦í𝐭𝐚𝐧𝐢 𝐒𝐞𝐩𝐬𝐢𝐬𝐳𝐞𝐧𝐭𝐠𝐲ö𝐫𝐠𝐲ö𝐧

„Nagyjából egy év alatt ért vége a digitalizálást célzó pályázatunk kivitelezése: ebből a fogyasztók annyit tapasztalhatnak majd, hogy ritkán adódik gond a vízszolgáltatással, ami Sepsiszentgyörgyön amúgy sem volt jellemző, hiszen a megyeszéken nagyon kevés a régi vezeték, ami gondot okozna. Amit a lakók nem érzékelnek, de mi fogunk, hogy az esetleges veszteségeket könnyebben tudjuk azonosítani, magyarán egy törött vezetéket nem akkor veszünk észre, amikor valahonnan felfelé bugyog a víz, hanem amikor a folyamatos mérések azt mutatják, hogy indokolatlanul megnőtt a vízfogyasztás valahol” – összegezte Kozsokár Attila vezérigazgató az elmúlt év újításait.

A digitalizáláshoz szükséges mérők beszerelése mellett elzárócsapokat is cseréltek Sepsiszentgyörgyön, illetve egyes helyeken megváltoztatták a vízellátás útját is – ez utóbbi okozta azt, hogy néhol hosszabb ideig is zavaros víz folyt. Október első hetében még 3 hozammérőt szerel fel a munkálatot kivitelező cég, ezzel lezárul a munkálat.

A diszpécserszolgálat és digitális hozammérő projekt vezetője, Kelemen Szabolcs elmondta: „az áramlásmérők szerelése lezárul, még pár apróság van hátra, mint úszókapcsolók szerelése, az adminisztrációs rendszerünkbe, a SCADA-ba történő integrálása, ami követhetővé teszi a hálózatban történő eseményeket. Összesen 110 darab mérésáramló került beszerelésre: az eszközök megvannak, most jön az, amikor az eszközök nyomonkövetéséről fogunk gondoskodni. Már novemberben bízunk benne, hogy a SCADA rendszerbe be tudjuk ezeket integrálni A projekt több részből áll: az első az áramlásmérők telepítése, a másik része, hogy ezt nyomon tudjuk követni, a harmadik része a 3000 digitális vízóra rákötése egy LoRaWAN technológiájú, nagy hatótávolságú hálózatra, amin keresztül bárhonnan tudjuk a vízórák fogyasztását követni. Az városban az áramlásmérők segítségével létrehoztunk kisebb zónákat, úgynevezett DMA-kat (District Metered Area), amelyekben a be- és kifolyó vizet tudjuk követni. Nagyjából lesz 30 ilyen zónánk, ahol tudjuk, hogy mennyi víz ment be. Ebből önmagában még nem tudunk következtetni a veszteségre, így két mérést vehetünk alapul: az éjszakai minimum fogyasztást, illetve azt is, hogy az emberek mennyit fogyasztottak egy adott periódusban, így azt is tudjuk azonosítani, ha valahol gyanús módon megnő a vízfogyasztás, ami arra utalhat, hogy egy adott zónában baj van.”

Közüzemek Rt.

Sajtóiroda