Mi okozza a nyomásproblémát?
A Közüzemek Rt-hez több panasz is érkezett a száraz hetek során Kilyénből, Szotyorból, Kökösből, Uzonból, Szentivánlaborfalváról, Bikfalváról és Lisznyóból a víznyomással kapcsolatban.
„Elsősorban azt kell hangsúlyozzuk, hogy időszakos problémáról van szó, csak a szárazság ideje alatt van ilyen gond. Mihelyt megérkezett az eső, megszűntek a panaszok is: egyértelmű, hogy az öntözés okozza a problémát, hiszen sem tavasszal, sem ősszel, sem télen nincs panaszunk, csak és kizárólag a száraz időszakokban fordul elő tehát a mezőgazdasági tevékenységekre, főként öntözésre használt víz az egyik legnagyobb befolyásoló tényező a nyomás- és hozam problémák megjelenésében, függetlenül attól, hogy a törvények értelmében nem is lenne szabad ivóvízzel öntözni és a klórtartalma miatt nem is ideális az ivóvíz az öntözésre. Nyilván sok gazdának nincs más választása, függetlenül attól, hogy mi vagy a szomszédjai, akik jóformán víz nélkül maradnak örvendenek, vagy sem ennek a döntésnek. Az ivóvíz ellátási rendszer lakossági felhasználásra volt tervezve, nem mezőgazdasági igények lefedésére. Sokkal célszerűbb a magas nitrit vagy nitrát tartalmú kutakból öntözni a földeket, amelyek emberi fogyasztásra nem javallottak: ehhez is kell infrastruktúra, de tekintettel arra, hogy a száraz periódusok elkerülhetetlenek, el kellene ezen a lehetőségen is gondolkozni. A Közüzemek Rt. hiába tud kellő vízmennyiséget elállítani, mert a meglévő infrastruktúrán keresztül nagyobb mennyiséget, mint a vezetékek szállítási kapacitása nem lehetséges eljuttatni a felhasználás helyszínére, ameddig jelentős beruházás nem történik. Nekünk a mezőgazdasági felhasználás nem lehet prioritás, mi a lakóknak kell szolgáltassunk elsősorban” – szögezte le Kozsokár Attila, a Közüzemek Rt. vezérigazgatója.
A Közüzemek Rt. műszaki igazgatója Bács-Benke Eszter kifejtette: a hálózat kezdetben úgy volt tervezve, hogy a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Kilyént és Szotyort lássa el ivóvízzel. Erre a célra tökéletesen megfelelő 110 mm-es vezetéket fektettek le. Nem sokkal a vezeték kiépítése után Kökös falut is erről a vezetékről látták el. „Regionális szolgáltatói kötelességünknek eleget téve 2016-ban átvettük Uzont és próbáltuk az ottani víz minőségét a törvény által előírt paraméterek közé illeszteni. Sajnos a beruházások ellenére nem jártunk sikerrel, ezért az önkormányzattal közösen műszaki terv alapján lefektettünk Uzon felé egy 125 mm-es átmérőjű addukciós vezetéket, amelyet a korlátozott anyagi keret miatt, illetve a műszaki tervre hagyatkozva Kilyénben csatlakoztattuk rá ugyanarra a 110-es átmérőjű vezetékre. Uzont követte Szentivánlaborfalva, Bikfalva és Lisznyó. Mindezt összegezve egy 110 mm-es átmérőjű vezetéken keresztül látjuk el Sepsiszentgyörgy ipari zónájának egy részét, Kilyént, Szotyort, Kököst, Uzont, Szentivánlaborfalvát, Bikfalvát és Lisznyót. Bár normális körülmények közt jól működik a rendszer, ha a fogyasztás meghaladja a normál kerteket, akkor a víznyomással kis vagy nagy problémák is adódhatnak”.
A Közüzemek Rt. műszaki igazgatója elmondta: „a nagy infrastruktúrai beruházásaink között szerepel egy 160 mm-es vezeték kiépítése Uzon felé a sepsiszentgyörgyi Építők utcai 355-ös vezetékre való csatlakozási ponttal, ami segítene a kialakult helyzet orvoslásában, viszont ez még csak a megvalósíthatósági tanulmány fázisban van, évek telhetnek el ameddig fizikailag el is kezdődik a munka. Egy másik kivitelezhető megoldás, amin gondolkodunk az lenne, hogy Szépmező és Szentivánlaborfalva között lefektetünk egy 160 mm-es vezetéket és ezáltal gyűrűs rendszert tudnánk kialakítani Uzon község és a korábban említett falvak ellátására – az ehhez szükséges felméréseket jövőre tudjuk elkezdeni.”
A Közüzemek Rt.-hez olyan hírek is jutottak el, amelyek szerint bizonyos személyek a tűzcsapokból tankolják az öntözőberendezéseket, ami szintén hozzájárul a nyomás csökkenéséhez. Az ügyet alaposan kivizsgálják, amennyiben beigazolódik, hogy ilyesmi történt, úgy az elkövetők rendőrségi eljárásra számíthatnak, hiszen nem csak a vízszolgáltatás folytonosságát zavarták meg, hanem lopást is követtek el.
Közüzemek Rt.
Sajtóiroda